Vrběnka zve rodiče a děti na společný Slunovratový výlet ve čtvrtek 20. 12.

 

Vyrazíme v 8:30 od Kaštánku. Půjdeme přes Vrběnku a dál k silnici na Smolinu, silnici přejdeme a v lesíku hned za ní si rozděláme slunovratový  ohýnek (je tam mýtina) a ozdobíme stromek zvířátkům (dejte dětem nějaké jablíčko, mrkev, ořechy, tvrdý chléb apod.)
Uděláme si i malý slovanský slunovratový rituál. Kdo ho chce s námi zažít je srdečně zván! I na slunovratové oplatky se můžete těšit, ty si vyrobíme pomocí oplatkovnice na již zmíněném ohýnku.
Návrat a vyzvednutí bude kolem 14h na Kaštánku.
Doporučujeme dobrou a teplou zimní obuv do terénu, dvoje rukavice, teplé oblečení. Vezmeme podsedáky z Vrběnky.
Teplý čaj na víc budou mít medvědice v termoskách.
Děti si donesou svačinu, kterou si snědí v lese.
A kdo z dospělých se chce přidat je srdečně zván!!!

V roce byly některé dny výjimečné, neboť odpovídaly zvláštním energetickým poměrům a působení zvlášť silných nebeských energií dopadajících na Zemi.

Naši Předci tyto kosmické cykly znali a patřičně je slavili. Ke konci roku to byl „Kračun“, den nejkratšího dne a nejdelší noci. Název je odvozen od slova „kráčeti“, tedy kdy se dny začínají konečně prodlužovat, „kráčet“.

Oslava Kračuna – zimního slunovratu – souvisí s oslavou slovanského boha Dažboga, boha Slunce. Ten se každý rok v tento den rodí jako dítě pod zemí a postupně dospívá, aby opět o dalším zimním slunovratu zemřel a znovu se narodil.

Svátek je tedy starodávný, předkřesťanský. Je spojen se zapalováním ohňů, množstvím původních zvyků a obyčejů, hostinami a koledováním.

Pin It on Pinterest