Tímto zveme všechny vrběnkové děti ke společné oslavě zrození nového Slunce! 

Ve čtvrtek 19. prosince nás čeká už tradiční Slunovratový výlet!  

Sraz je v 8:30 na Kaštánku. 

Odtud vyrazíme přes Vrběnku a dál k silnici na Smolinu, silnici přejdeme a v lesíku hned za ní si rozděláme slunovratový  ohýnek (je tam mýtina) a ozdobíme stromek zvířátkům (dejte dětem nějaké jablíčko, mrkev, ořechy, tvrdý chléb apod.). Uděláme si i malý slovanský slunovratový rituál a můžeme se těšit i na slunovratové oplatky, které si vyrobíme pomocí oplatkovnice na již zmíněném ohýnku.

 
Návrat a vyzvednutí bude mezi  13 – 14h na Kaštánku, kde také poobědváme. Zapište se do tabulky! Kdo bude chtít bez oběda upřesní medvědicím.
 
Doporučujeme dobrou a teplou zimní obuv do terénu, dvoje rukavice, teplé oblečení! Vezmeme podsedáky z Vrběnky.
 
Teplý čaj navíc budou mít medvědice v termoskách.
Děti si donesou svačinu, kterou si snědí v lese (prosím žádné jogurty apod.)
 
Slavnost je opět otevřena všem dětem z Vrběnky u „mini“ je potřeba doprovod rodiče.
 
Těšíme se s vámi na společné posílení našeho vnitřního světélka i světla kolem nás!
 
 

 V roce byly některé dny výjimečné, neboť odpovídaly zvláštním energetickým poměrům a působení zvlášť silných nebeských energií dopadajících na Zemi.

 Naši Předci tyto kosmické cykly znali a patřičně je slavili. Ke konci roku to byl „Kračun“, den nejkratšího dne a nejdelší noci. Název je odvozen od slova „kráčeti“, tedy kdy se dny začínají konečně prodlužovat, „kráčet“.

 Oslava Kračuna – zimního slunovratu – souvisí s oslavou slovanského boha Dažboga, boha Slunce. Ten se každý rok v tento den rodí jako dítě pod zemí a postupně dospívá, aby opět o dalším zimním slunovratu zemřel a znovu se narodil.

 Svátek je tedy starodávný, předkřesťanský. Je spojen se zapalováním ohňů, množstvím původních zvyků a obyčejů, hostinami a koledováním.

Pin It on Pinterest